Nokia 7.1 ќе биде промовиран како прв паметен телефон со технологија PureDisplay, за да овозможи видео со ново ниво со висок контраст, јасност и подобрени бои. 7.1-каналниот HDR дисплеј е интегриран во компактен дизајн, заедно со двојната главна камера ZEISS оптика. Новиот Nokia модел го репродуцира видеото со повисок динамичен сооднос на контраст од 1.000.000:1, откривајќи детали во светли и темни области со живописни бои.

Nokia 7.1 ќе биде опремен со Qualcomm Snapdragon 636 Mobile чипсет кој обезбедува одличен напредок во изведбата. Исто така, овој смартфон е направен од висококвалитетни материјали и изработка, користејќи накит и делови за скапи часовници.

Nokia 7.1 има двојна камера со резолуција од 12MP / 5MP, а главната камера е со два сензори за фокусирање за да обезбедат супер-брз автофокус што го прави исклучителен поразличен од другите паметни телефони. Двојната базна камера и 8MP видео камерата користат вештачка интелигенција за да создадат уметнички ефект.

Новиот паметен телефон, исто така, има и електронски стабилизатор на слика (EIS).