Компанијата Motorola Mobility во Бразил претстави ажурирана линија на паметни телефони од средeн опсег – Moto G7. Серијата вклучува четири гаџети со различни технички карактеристики: напреден G7 Plus, основен G7, достапен G7 Play и долготраен G7 Power.

На врвот на е Moto G7 Plus кој има осум-јадрен процесор Snapdragon 636, 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешна меморија. Резолуцијата на 6.24-инчниот дисплеј е 2270×1080 пиксели. Двојната задна камера е опремена со сензори од 16 и 5 мегапиксели, предната камера е од 12 мегапиксели подготвена за најдобрите selfie фотки. Капацитетот на батеријата со поддршка за брзо полнење е 3000 mAh.

Moto G7 е опремен со дисплеј со дијагонала од 6,2 инчи со резолуција од 2270×1080 пиксели и предна камера од 8 мегапиксели. Има осум-јадрен Snapdragon 632 процесор со поддршка од 4 GB RAM меморија. Капацитетот на батеријата со поддршка за брзо полнење е 3000 mAh. Двојната главна камера се состои од два сензори со резолуција од 12 и 5 мегапиксели.

Moto G7 Power е долг модел со “засилена” 5000 mAh батерија. Како и G7, овој паметен телефон доби чипсет Snapdragon и 6.2-инчен дисплеј, но резолуцијата е 1520×720 пиксели. За разлика од “големиот брат”, уредот е опремен со една задна камера од 12 мегапиксели. Предната камера не е променета и има 8 мегапиксели.

Помладата линија на уреди наречена Moto G7 Play е фокусирана на буџетскиот сегмент и доби поскромни карактеристики. Snapdragon 632 процесор со 2 GB RAM меморија и дијагонала на екранот со резолуција од 1512×720 пиксели има 5,7 инчи. Задната камера е од 13 мегапиксели, додека предната има 8 мегапиксели. Капацитетот на батеријата е 3000 mAh.

Објавените паметни телефони ќе се продаваат по цена од 200 до 340 долари.