Huawei во Пекинг го претстави првиот телевизор со „паметен“ екран кој ќе работи на оперативниот систем ОС Harmony .

Телевизорот Honor Vision работи со сопствен осум-јадрен процесор Hongong 818. Програмерите направија модели со екран од 55 инчи со резолуција од осветленост од 4K и агли на гледање до 178 степени.

Телевизорот е прилично тенок со тесни метални рамки. Опремен е со камера што може да се повлече, која има вештачка интелигенција (во верзијата Pro). Покрај тоа, сопствениците на овој паметен телевизор ќе можат да остваруваат и видео повици со Full HD резолуција.

Телевизорот поддржува Wi-Fi, Bluetooth 5.0, како и говорна контрола. Huawei разви две верзии на Honor Vision – основната и Pro верзија. Основната се разликува од Pro во тоа што нема камера што може да се повлече. Цената на основната верзија ќе биде 3799 јуани (околу 480 евра), додека Pro верзијата ќе чини околу 600 евра.