После 13 години пауза, Хрватска стигнува до втората Davis Cup титула. Хрватскиот тим на гостински терен ја освои титулата со резултат 3:1.

Davis Cup France

Финалето се одржуваше во Лил (Франција), а победата за Хрватска ја донесе Marin Cilic против Lucas Pouille со резултат 3:0.

Davis Cup Croatia Marin Cilic

Davis Cup Croatia Mate Pavic

Davis Cup Croatia Marin Cilic

Во петокот во првиот меч Borna Coric го победи Jeremy Chardy со 3:0, Marin Cilic го победи Jo-Wilfred Tsonga со 3:0, а во саботниот меч во конкуренција на двојки Pierre-Hugues Herbert и Nicolas Mahut ги победија Ivan Dodig и Marin Cilic со 3:1.

Davis Cup

Davis Cup