И покрај сите тешкотии, Huawei ги претстави паметните телефони Mate 30 и Mate 30 Pro во Минхен. Поради санкциите на САД, моделите остааа без услугите на Google. Сепак, тие сè уште работат на Android 10 и доаѓаат со импресивен хардвер.

Накратко за разликите меѓу редовните и „Pro“ верзиите. Постариот модел доби екран „Horizon Display“, подвиткан околу рабовите, како и копчиња за јачина на допир и бленда кога креирате селфи. Резолуцијата на камерата со широк агол (од 16 до 40 мегапиксели) и капацитетот на батеријата (од 4200 до 4500 mAh) исто така се зголемени.

Екранот на двата модела е направен според OLED технологијата и поддржува 10-битен HDR. Чипсерот Kirin 990, заедно со 6/8 GB RAM меморија и 128/256 GB постојана меморија, станаа хардверска платформа.

Паметните телефони добија четири фотокамери од задниот дел. Покрај тоа, тие се опремени со RGB сензор за температура на бојата, блиц со две диоди со различни тонови и процесор за слика на нервна мрежа.