Три месеци после трагичната смрт на аргентинскиот фудбалер Emiliano Sala, од срцев удар почина и неговиот татко Horacio. Очигледно дека тој тешко ја поднел загубата на својот син. Horacio починал на 58-годишна возраст.

Horacio Sala

За потсетување, фудбалерот Sala го напушти клубот Нант и потпиша договор за Кардиф Сити. Искористил прилика да отпатува до Нант за да се збогува со дотогашните соиграчи, но при враќањето кон Кардиф, авионот со кој патувал се срушил во англискиот канал. Потрагата траеше две седмици.