Веќе овој месец, Xiaomi може да го лансира не само предводникот Mi 9T, туку и уште еден паметен телефон од серијата Mi9 – Mi 9X. Како што се очекуваше, тој ќе чини помалку од Mi9 SE, но во исто време ќе задржи многу карактеристики на поскапите модели.

Според достапните податоци, Xiaomi Mi 9X ќе добие 6.4-инчен AMOLED-дисплеј со резолуција Full HD + и интегриран скенер за отпечатоци. Како хардверска платформа, ќе користи осумјадрен процесор Snapdragon 675, со 11-nm технологија. Исто така, во уредот се очекува да има 6 GB RAM меморија, 64 GB меморија и капацитет на батерија од 3300 mAh со поддршка за брзо полнење од 18 вати. Како и кај постарите модели на Mi9 серијата, ќе има тројна камера со главен сензор од 48 мегапиксели и дополнителни модули од 8 и 13 мегапиксели. Резолуцијата на предната камера ќе биде 32 мегапиксели.

Се претпоставува дека паметен телефон ќе биде претставен овој месец и ќе чини околу 245 долари.