Американскиот филмски институт ги објави десетте најдобри филмови и телевизиски серии за 2018 година. Во листата се најдоа неколку големи буџетски блокбастери, како и проекти кои подоцна можат да се квалификуваат за големите професионални награди.

На листата на 10-те најдобри филмови за тековната година, АFI ги постави:

BlacKkKlansman

Black Panther

Eighth Grade

If Beale Street Could Talk

The Favourite

First Reformed

Green Book

Mary Poppins Returns

A Quiet Place

A Star is Born

На ТОП 10 листата на најдобри серии за 2018 се номинирани:

The Americans

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Atlanta

Barry

Better Call Saul

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

Pose

Succession

This Is Us

 

АFI ги рангира само филмовите и сериите произведени во САД. Церемонијата за доделување на наградите ќе се одржи на 4 јануари 2019 година.