Photoshop со вештачка интелигенција

Photoshop со вештачка интелигенција

Во новaта верзија на популарниот графички софтвер „Photoshop“ се појави алатка наречена Select Subject, кој се потпира на технологија со вештачка интелигенција, објавија од Adobe. Photoshop CC 2018 е објавен оваа недела и користи AI технологијата Adobe Sensi која го...
AllCall Mix2 – смартфон со безжично полнење

AllCall Mix2 – смартфон со безжично полнење

Функцијата за безжично полнење на паметните телефони веќе е на цена во целиот свет. Станува збор за исклучително погодна технологија, брза и сосема некомплицирана. Сепак, кај телефоните од средна класа, оваа технологија беше тешко замислива. Компанијата AllCall одлучи...
LG смартфон кој станува таблет

LG смартфон кој станува таблет

Револуцијата на пазарот на мобилни телефони продолжува. Компанијата LG деновиве поднела патент за мобилен уред со флексибилен екран. Светската организација за интелектуална сопственост го примила документот кој опишува две различни верзии на дизајнот на преклопен...
Huawei има технологија за ултра-брзо полнење на батеријата

Huawei има технологија за ултра-брзо полнење на батеријата

Watt Lab, истражувачка агенција на Huawei, разви технологија за брзо полнење на новата генерација смартфони од овој производител. Според претставниците на компанијата, батеријата со капацитет од 3000 mAh може да се наполни до 48% за само пет минути. До денес, ниту...
Барселона го откачува Microsoft

Барселона го откачува Microsoft

Градскиот совет на Барселона објави дека планира да го „откачи“ Microsoft, односно оперативниот систем Windows, како и софтверот Microsoft Office, а дека ќе премине кон алтернативен софтвер кој е бесплатен. Оперативниот систем кој ќе биде користен ќе биде Linux,...
Зошто „snooze“ копчето ни дава уште 9 минути за спиење?

Зошто „snooze“ копчето ни дава уште 9 минути за спиење?

Дали знаевте дека повеќето од копчињата „snooze“ (истите оние што ни даваат шанса наутро да си поспиеме уште некоја минута плус) се поставени на 9-минутни интервали? Веројатно не. Впрочем, кој обрнува внимание на вакви работи? Но, прашањето кое веројатно си го...
Конечно скенер за отпечатоци под екранот на телефонот

Конечно скенер за отпечатоци под екранот на телефонот

Како и во многу случаи, новитетите ги претставуваат помалите компании, а подоцна поголемите компании се китат со перјата. Таков е случајот и на самиот почеток на годината кога компанијата Vivo го претстави првиот телефон со вграден сензор за отпечаток од прст на...
Два iPhone телефони експлодираа во рок од два дена

Два iPhone телефони експлодираа во рок од два дена

По скандалот поради намерното забавувањето на старите модели на iPhone, Apple деновиве се соочува со нова непријатност. Како што објавија повеќе респектабилни медиуми, паметните телефони на Apple почнаа да експлодираат во популарните продавници на брендот –...
Страница 3 од 28« Прва...234...