Во првото летечко такси се качија и луѓе

Во првото летечко такси се качија и луѓе

Откако на саемот CES 2016 го покажа својот прв прототип на летечко такси, компанијата Ehang напорно работеше на усовршување на моделот, кој деновиве доживеа и голем тест во кој беа вклучени и првите луѓе – патници. Ehang 184 е првото летачко такси во кое веќе се...
Толку беше и од музичките CD-а

Толку беше и од музичките CD-а

И некогаш супер популарните Compact Disk-ови полека заминуваат во историјата. Како што објави еден од најголемите американски производители „Best Buy“, наскоро ќе престане да продава музички CD-а, со оглед на напредните платформи за стриминг. Во САД продажбата на оваа...
Commodore 64 се враќа на 29 март!

Commodore 64 се враќа на 29 март!

Пред извесно време го најавивме негово враќање, а сега го имаме и точниот датум на презентацијата на неговата нова верзија – Commodore 64. Легендарната играчка конзола од 80-тите години од минатиот век, која многумина ги потсетува на детството, се враќа во мини...
Првиот телефон со дијамантски екран во 2019-та година

Првиот телефон со дијамантски екран во 2019-та година

Компанијата Akhan Semiconductor најава дека е во план да направи мобилен телефон кој ќе има дијамантски екран, а производот е се очекува дека ќе се појави во 2019-та година. Технологијата веќе е во фаза на тестирање и наводно овозможува екрани кои се шест пати посилни...
iPhone X со проблеми со дојдовните повици

iPhone X со проблеми со дојдовните повици

Најновиот проблем со кој се соочуваат некои од корисниците на iPhone X е проблемот со вклучување на екранот кога некој ви ѕвони на вашиот телефон. Според жалбите на некои корисници кои се соочиле со овој проблем, екранот се вклучувал дури и 10-ина секунди подоцна, па...
„Old Fashion“ смартфон на преклопување

„Old Fashion“ смартфон на преклопување

VKworld T2 Plus е новиот хит на светскиот пазар на смартфони. Не поради којзнае каквите перформанси, туку поради навистина необичниот изглед, кој во многу нешта потсетува на првите генерации мобилни телефони. Овој модел е опремен со два 4,2-инчни екрани лоцирани на...
Nokia ќе го има првиот смартфон со камера со 5 леќи

Nokia ќе го има првиот смартфон со камера со 5 леќи

До крајот на оваа година најверојатно може да го очекуваме појавувањето на првиот смартфон со камера со 5 леќи. Тоа би требало да биде дело на брендот Nokia, која претходно беше лидер на пазарот на мобилни телефони и во 2017 година се врати со Android-Smartphones....
Хакерите во 2017 година украле 172 милијарди долари!

Хакерите во 2017 година украле 172 милијарди долари!

Околу 978 милиони луѓе од 20 земји останале без своите пари во 2017 година поради хакерски напади. Вкупната пресметана штета изнесува 172 милијарди долари. Ова во просек вели дека на секој од оние 978 милиони „измамени“ им биле украдени по 176 долари. Ова се дел од...
Страница 2 од 28123...