Криминалците од Европа перат пари преку криптовалутите

Криминалците од Европа перат пари преку криптовалутите

Криминалците од Европа ги употребуваат криптовалутите за да „исперат“ дури 5.5 милијарди долари. Оваа информација ја даде директорот на Europol, Rob Wainwright. Тој објави податок дека околу 4% од сите криминални размени во Европа, се прават преку криптовалутите како...
Први фотки на новата Nokia 7 Plus

Први фотки на новата Nokia 7 Plus

На интернет порталите кои се занимаваат со промоција на новите смартфони, се појавија и првите фотографии на новите модели на смарфоните на Nokia. Станува збор за новата верзија на минатогодишниот Nokia 7, кој овој пат ќе оди со додавката Plus и треба да биде уред со...
Уред за палачинки во форма која самите ќе ја одберете

Уред за палачинки во форма која самите ќе ја одберете

Фанови на палачинките ова е за вас! Запознајте го PancakeBot – првиот печатач за храна кој може да направи палачинка во каква форма и да посакате. Новиот изум кој е преставен на пазарот уште минатата година, сега тргна во продажба по цена од 300 долари. Иако...
Хакери ги нападнаа владините страници на САД и Британија

Хакери ги нападнаа владините страници на САД и Британија

Илјадници владини веб-страници во САД, Велика Британија и Канада се под сериозна закана од хакери, кои може да ја искористат ранливоста на популарен plug-in и да добијат пристап до компјутерите на владини службеници. Големиот сајбер напад се случил минатиот викенд, а...
Дубаи наскоро почнува со летечки такси превоз

Дубаи наскоро почнува со летечки такси превоз

Моќните шеици во Обединетите Арапски Емирати се на чекор од промоција на беспилотни електрични такси летала. Пред неколку дена во Дубаи била одржана специјална седница на која била направена промоција на целиот проект кој може да стартува за година или две. Во Дубаи...
Apple во проблем со слушалките AirPods

Apple во проблем со слушалките AirPods

Откако пред еден месец ве информиравме за нов проблем со производ на Apple кога еден телефон во Швајцарија имаше сериозен проблем со батеријата, сега во незгодна ситуација се безжичните слушалки AirPods. Jason Colon од Тампа во Флорида (САД) имаше проблем со своите...
Тинејџерите „бегаат“ од Facebook

Тинејџерите „бегаат“ од Facebook

Една од последните студии посветени на популарноста на социјалните мрежи кај младите, спроведена од eMarketer, покажа дека младите луѓе во последната година значително „бегаат“ од најпопуларната социјална мрежа Facebook, за сметка на Instagram и Snapchat. Во 2018...
Intel собори светски рекорд на отворањето на ЗОИ 2018

Intel собори светски рекорд на отворањето на ЗОИ 2018

Оние кои не ја следеа церемонијата на отворањето на ЗОИ во Пјонгчанг пропуштија да видат едно уникатно задоволство. Имено, компанијата Intel за потребите на организаторите на настанот постави светски рекорд според бројот на искористени беспилотни летала (дронови) кои...
Страница 1 од 28123...