Апсурдите во цртаните на Дизни

Апсурдите во цртаните на Дизни

Според аниматорот Арт Бабит, “анимацијата ги следи законите на физиката – освен ако не е смешно, па тоа да го испушти“. Идејата дека ликовите во анимациите се однесуваат различно во споредба со луѓето и животните во реалниот свет, е стара колку е и самата...
Серија како prequel на филмот „Лет над кукавичкото гнездо“

Серија како prequel на филмот „Лет над кукавичкото гнездо“

Американската кабловска мрежа Netflix најави создавање на нова серија која ќе биде преквел на филмот „Лет над кукавичкото гнездо“ снимен во далечната 1975 година. Според информациите, ќе се снимаат 18 епизоди кои ќе разработуваат тема пред случувањата во филмот....
„Индијана Џонс 5“ ќе биде без еден од главните ликови

„Индијана Џонс 5“ ќе биде без еден од главните ликови

Харисон Форд се враќа во новото, петто продолжение на филмската франшиза „Индијана Џонс“, но најверојатно неговиот син кој го играше Шиа Лебеф, нема да биде дел од новиот проект. Веста во интервју за „EW“ ја потврди сценаристот Дејвид Кеп. „Харисон ќе се врати, тоа...
Севернокорејската „Pink Lady“

Севернокорејската „Pink Lady“

Нејзиното име е Ри Чун-Хе, но сите ја познаваат како корејската „Pink Lady“. Стана и вистински хит надвор од границите на својата земја, откако на интернет се појавија видеата во која со необичен ентузијазам и драматичен тон ги соопштува вестите на националната...
Новиот филм на Џоли кој доби стоечки аплауз на премиерата

Новиот филм на Џоли кој доби стоечки аплауз на премиерата

Стоечки аплауз од публиката која ја имаше можноста прва да го види новото режисерско остварување на Анџелина Џоли на фестивалот Телурид во Колорадо. Филмот насловен како „First They Killed My Father“ како идеја датира уште од пред 17 години и тоа почнувајќи од сосема...
Крах на американските кино-сали незабележан 20 години!

Крах на американските кино-сали незабележан 20 години!

Очајната посета на кино-салите во САД продолжува да урива антирекорди. Откако пред некој ден пишувавме дека вкупните приходи на Холивуд ќе се намaлат за најмалку 16% на крајот на летото, во првиот ден од оваа недела стигнува информација дека викендов кино-благајните...
HBO потврди: Ќе се снима трета сезона на „True Detective“!

HBO потврди: Ќе се снима трета сезона на „True Detective“!

Конечно, дојде и официјална потврда. HBO на почетокот на есенскат тв-сезона излезе со официјално соопштение дека ќе има и трета сезона на одличната крими-серија „True Detective“. Неизвесноста која лебдеше уште од завршувањето на втората сезона, која според многумина,...
Холивуд и ова лето урива антирекорди на (не)гледаност

Холивуд и ова лето урива антирекорди на (не)гледаност

Холивуд ќе забележи историски пад на приходите од американските благајните во текот на летото. Според последните проекции на аналитичарите од компанијата „comScore“, вкупните приходи за оваа летна сезона ќе се намалат за близу 16% во однос на минатото лето и за првпат...
Страница 2 од 61123...