Wozniacki е победничка на мастерсот во Сингапур

Wozniacki е победничка на мастерсот во Сингапур

Данкињата Caroline Wozniacki е победничка на турнирот на најдобрите тенисерки во 2018-та година. Таа во финалето ја победи американката Venus Williams со резултат 6:4, 6:4. Во првиот сет Wozniacki направи 3 брејкови, но Williams успеа да врати 2, но сепак го загуби...
Инсајдер од ФИА пребега во Рено

Инсајдер од ФИА пребега во Рено

На шест дена пред трката за големата награда на Малезија, Светската автомобилистичка федерација (ФИА) објави дека нејзиниот технички директор си заминува од позицијата. Човекот кој беше десна рака на Чарли Вајтинг, но и главната врска во кореспонденцијата со...
„Тепачка“ за парите од тв-правата во Премиер лигата

„Тепачка“ за парите од тв-правата во Премиер лигата

Денеска тимовите на англиската Премиер лига планираат да ја продолжат жестоката дебата за тоа како да ги распределат зголемените приходи од телевизиските права. Шесте најголеми клуба – Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Арсенал, Тотенхем, Ливерпул и Челзи,...
Jepkosgei со нов рекорд во полумаратон

Jepkosgei со нов рекорд во полумаратон

Joyciline Jepkosgei од Кенија продолжува со одличната сезона оваа година. Таа вчера во Валенсија (Шпанија) го сруши сопствениот светски рекорд, но само за една секунда. Новиот резултат е 1 час 4 минути и 51 секунда, а беше истрчан на Valencia Trinidad Alfonso Half...
Првата Арапка која влегува во WWE

Првата Арапка која влегува во WWE

Шадија Бсеисо стана првата жена од Блискиот Исток која влегува во професионалните боречки води. Имено, Шадија и официјално стана дел од WWE (World Wrestling Entertainment) и наскоро ќе ги има своите први борби. Таа е првата арапска жена која има потпишано договор со...
Русија го лови последниот жив информатор на ВАДА

Русија го лови последниот жив информатор на ВАДА

58-годишниот пребеган поранешен шеф на Руската антидопинг агенција (РУСАДА), Григориј Родченков, деновиве и официјално се најде под обвинение за пречекорување на службените овластувања и му се заканува затворска казна во Русија и до 10 години. Ова веројатно и не е...
Фудбалски шовинизам

Фудбалски шовинизам

Германската фудбалска федерација (ДФБ) минатата недела плати казна од 33.000 швајцарски франци поради однесувањето на германските навивачи на натпреварот против Чешка. Имено, недозволиво за спортските натпревари, десничарските навивачки групи кои ја поддржуваат...
Избрани најдобрите европски атлетичари за 2017

Избрани најдобрите европски атлетичари за 2017

Во спортот во кој скоро и да нема субјективност и лесно се знае кој е најбрз, кој најдолго или највисоко скока, кој најдалеку фрла, доделувањето на награди е можноста за субјективност. На синоќешната гала приредба, Европската атлетска федерација ги избра најдобрите...
Страница 3 од 31« Прва...234...