Toni Kukoc, Shaquille O’Neal и американскиот Dream Team 1992 во Куќата на славните

Toni Kukoc, Shaquille O’Neal и американскиот Dream Team 1992 во Куќата на славните

Меѓународната кошаркарска организација FIBA ги избра членовите на генерацијата 2017-та, односно оние кои оваа година ќе бидат „внесени“ во Куќата на славните. Оваа година дел од нив се хрватскиот кошаркар Toni Kukoc, американскиот кошаркар Shaquille O’Neal, како...
Битка за женскиот рекет број 1 на US Open

Битка за женскиот рекет број 1 на US Open

Се чини дека актуелниот рекет број 1 Karolina Pliskova е на врвот на кратко време. Таа е минатогодишен финалист на US Open и брани голем број поени. Неизвесноста на врвот на женската ранг листа започна после минатогодишниот US Open турнир кога за прв пат после 3...
Седумте фудбалски богаташи

Седумте фудбалски богаташи

Во екот на летниот трансфер период се изначитавме за вртоглави суми за трансфери, но и за плати на големите фудбалски ѕвезди. Клубовите се почесто ги уриваат границите за сумите на трансферите на главните, но и на релативно се уште недокажаните фудбалски ѕвезди. Дел...
Тенисерот кој ги урива фудбалските граници

Тенисерот кој ги урива фудбалските граници

Човекот кој ова лето го украде шоуто во Франција од новиот претседател Емануел Макрон се вика Насер Ал Келаифи. Не треба некоја посебна најава. Сите во него летово гледаат само едно име – Нејмар. Нејмар не само што потпиша, тој од пред два дена и официјално го одигра...
Клупските трансфер рекорди во Премиер лигата

Клупските трансфер рекорди во Премиер лигата

Половина од екипите во Премиер лигата ова лето го соборија својот клупски трансфер рекорд со ангажман на некое ново фудбалско име. Многумина ќе речат па тоа и не е чудно. Да, не е чудно за Англичаните, но чудно е што клупските трансфер рекорди паѓаат како „круши“...
Како Форест Грин стана најзелениот фудбалски тим на планетава?

Како Форест Грин стана најзелениот фудбалски тим на планетава?

Форест Грин Роверс е тим, чие име можеби сте го сретнале во билтените на спортските обложувалници. Но иако го среќавате редовно таму, веројано не сте знаеле, дека во последно време, овој фудбалски нисколигаш од Англија станува глобално популарен само поради тоа што...
Протерани затоа што играле против клуб од Израел

Протерани затоа што играле против клуб од Израел

Иран им забрани на двајца свои репрезентативци во иднина да настапуваат за националниот тим на земјата, затоа што за време на своите клупски настапи играле на натпревар против тим од Израел! Веста официјално ја потврдија и од Фудбалската асоцијација на Иран. Станува...
Одбојката на плажа е во ТОП 5 најпопуларни спортови

Одбојката на плажа е во ТОП 5 најпопуларни спортови

Иако ова можеме да го сместиме во категоријата: Верувале или не, одбојката на плажа е меѓу петте најпопуларни спортови на денешницата. Да, последните испитувања покажаа дека овој спорт кој освен атрактивните потези има и уште поатрактивни тела за гледање, полека ги...
Страница 3 од 41« Прва...234...