Четири нови дисциплини во Пјонгчанг

Четири нови дисциплини во Пјонгчанг

Зимските олимписки игри се „зад аголот“, односно има уште 3 денови до свеченото отворање на Игрите во Пјонгчанг. За овие игри, најавени се уште 4 нови дисциплини во четири спортови, но една дисциплина е исфрлена. Алпското скијање ќе добие екипна трка, а секоја...
Нигеријките кои ќе бидат прв африкански боб тим на ЗОИ

Нигеријките кои ќе бидат прв африкански боб тим на ЗОИ

Три неверојатни жени се на чекор од креирање на нова историја на Олимписките игри. Женскиот нигериски боб тим составен од Seun Adigun, Ngozi Onwumere и Akuoma Omeoga замина за Јужна Кореја за да настапи на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нивното појавување таму...
УЕФА може да забрани игра со глава кај најмладите фудбалери

УЕФА може да забрани игра со глава кај најмладите фудбалери

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) веќе една година спроведува сопствена студија за влијанието на ударите на топката со глава кај најмладите активни фудбалери во фудбалските клубови и школи низ Европа. Откако во Англија и САД се појавија први научни резултати за...
Прв фудбалски трансфер платен во биткоини

Прв фудбалски трансфер платен во биткоини

Турскиот аматерски фудбалски клуб Харунустаспор за првпат во светската историја успеа да купи фудбалер со биткоини. Како што објавија повеќе турски медиуми, Харунустаспор успеа да реализира трансфер на младиот 22-годишен фудбалер Омер Фарук Кироглу, за кога беа...
Roger Federer со 20-та Grand Slam титула

Roger Federer со 20-та Grand Slam титула

Најдобриот тенисер на сите времиња Roger Federer ја освои 20-та Grand Slam титула на Australian Open. Швајцарецот во финалето го победи Marin Cilic од Хрватска во 5 сетови (6:2, 6:7, 6:3, 3:6, 6:1). Победата на Federer му донесе чек од 4.000.000 австралиски долари...
Caroline Wozniacki е новиот број 1 тениски рекет

Caroline Wozniacki е новиот број 1 тениски рекет

После 6 години, данската тенисерка Caroline Wozniacki е повторно на врвот на женскиот тенис. Таа ќе се врати на првото место во понеделник на 29-ти јануари, откако ја освои титулата на Australian Open. Wozniacki во финалето ја победи романската тенисерка Simona Halep...
Бундеслигата се претопи во просечност

Бундеслигата се претопи во просечност

Борбата за превласт во европскиот фудбал никогаш не престанала. Од година в година, лигите од т.н. „голема петорка“ постојано се обидуваат да го зграбат епитетот „најсилно фудбалско натпреварување“ во светот. Така е и оваа, така ќе биде и следната и годината потоа....
Кој вели дека фудбалот не е здрав спорт?

Кој вели дека фудбалот не е здрав спорт?

И покрај тоа што фудбалот скоро никогаш не можете да го најдете при врвот листите за здрав начин на живот, тоа не значи дека овој спорт навистина нема здравствени придобивки. Добрите вести за оние кои го сакаат и играат фудбалот доаѓаат по последната студија која ја...
Страница 2 од 22123...