Конечно Federer и Nadal од иста страна на мрежата

Конечно Federer и Nadal од иста страна на мрежата

Како што ве информиравме во август, овој викенд се одржа првото издание на Laver Cup, тениски турнир помеѓу тим на Европа и тим на Светот. Тимот на Европа беше поквалитетен и се очекуваше сигурна победа, но тимот на светот играше се подобро и на крај беа на еден поен...
Денес се одржува Берлинскиот маратон

Денес се одржува Берлинскиот маратон

Денес се одржува BMW Berlin Marathon, кој важи за најбрзиот маратон, а денес се одржува 44-то издание. Во продолжение ќе ви го прикажеме овој маратон, низ некои бројки кои се важни за оваа трка. 7 – Откако во 1974-та година за првпат се одржа маратонот во овој...
Колку реално заработуваат НБА кошаркарите?

Колку реално заработуваат НБА кошаркарите?

Пред почетокот на сезоната во НБА лигата, медиумите се занимаваат со платите на кошаркарите. Но и покрај огромните суми кои стојат во нивните договори, реално, НБА кошаркарите „чисти пари“ добиваат многу помалку. Медиумите секогаш ги објавуваат бруто платите на...
Hawk-Eye технологијата ќе биде нон стоп употребувана на тениските терени

Hawk-Eye технологијата ќе биде нон стоп употребувана на тениските терени

Доколку гледате тениски мечеви, запознаени сте со технологијата Hawk-Eye која овозможува претцизно да се види каде паднала тениската топка и со тоа да се прикаже исправноста на судската одлука. Компанијата Hawk-Eye Inovations направи подобрено издание на оваа...
Giro d’Italia 2018 ќе започне во Израел

Giro d’Italia 2018 ќе започне во Израел

Организаторите на велосипедската трка Giro d’Italia објавија дека во следната година, почетокот на трката ќе биде во Израел, поточно во Ерусалим. Израел ќе ги угости велосипедистите во дури трите почетни етапи. Тоа ќе значи дека оваа велосипедска трка за првпат...
Париз и Лос Анџелес и официјално домаќини на ЛОИ во 2024 и 2028

Париз и Лос Анџелес и официјално домаќини на ЛОИ во 2024 и 2028

Како што ве информиравме пред два месеци, Меѓународниот Олимписки Комитет одлучи во исто време да ги избере домаќините на Олимписките Игри во 2024-та и 2028-ма година. Вчера, на седницата која што ја одржаа во Лима (Перу), тие донесоа историска одлука бидејќи за...
Роналдо е подобар од Меси и на FIFA 18

Роналдо е подобар од Меси и на FIFA 18

Производителите на една од најпопуларните видео-игри FIFA 18, EA Sports, решија да ги објават рејтинзите за квалитет со кои се направени фудбалерите во нивната најнова игра. Очекувано или не, улогата на најдобар фудбалер на новата FIFA 18 ја доби – Кристијано Роналдо....
Се што треба да знаете на стартот на сезоната во Лигата на шампионите

Се што треба да знаете на стартот на сезоната во Лигата на шампионите

Од денеска, повторно им се враќаме на вистинските фудбалски уживања. Лигата на шампионите се враќа со нова, да се надеваме, уште поатрактивна сезона. Најдобрите тимови вечерва ги имаат првите меѓусебни пресметки во групната фаза, а стартот на натпреварите и оваа...
Страница 1 од 41123...