Документарнот филм George Michael: Freedom на 21-ви октомври

Документарнот филм George Michael: Freedom на 21-ви октомври

Музичкиот документарец George Michael: Freedom премиерно ќе биде прикажан на 21-ви октомври на телевизискиот канал Showtime. Филмот, кој во најголем дел е снимен пред смртта на George Michael на 25-ти декември 2016-та година. Филмот содржи интервјуа со Stevie Wonder,...
Музичкиот бизнис во СAД повторно цвета

Музичкиот бизнис во СAД повторно цвета

По речиси дводецениски пад, конечно, изведувачите и продуцентите со гордо кренати глави ги следат статистичките податоци од платените стриминг услуги како Spotify и Apple Music, кои се сметаат и за главни двигатели во музичкиот бизнис. Американските музички трошоци се...
The Prodigy најавија нов албум следната година

The Prodigy најавија нов албум следната година

Некогаш супер-популарните The Prodigy се враќаат на музичката сцена со нов албум. Како што објавија од групата, тие вчера потпишале договор со компанијата BMG и до средината на следната година ќе го објават новиот материјал. Лиам Хаулет, Кит Флинт и Максим изјавија...
Магазинот Rolling Stone оди на продажба

Магазинот Rolling Stone оди на продажба

Среќен 50-ти роденден Rolling Stone, но одиш на продажба! Така би гласела сегашната ситуација на едно од најпознатите списанија во светот, посебно во поп културата. Во годината во која ова списание го слави својот 50-ти роденден, сопственикот на мнозинскиот дел на...
Кои се 20-те најпродавани музичари во историјата?

Кои се 20-те најпродавани музичари во историјата?

Успехот во музиката се мери не само во бројот на хитовите и остварените концертни турнеи, туку и во заработката на пари. Ако се погледнат листите на најуспешните, овие 20 изведувачи до денеска се на врвот на листата на најпродавани во светски рамки. Врвот...
Rolling Stones со фантастично шоу ја почнаа европската турнеја

Rolling Stones со фантастично шоу ја почнаа европската турнеја

Околу 82.000 фанови имаа чест да присуствуваат на првиот концерт од европската турнеја на легендарните Rolling Stones. Култниот рок-бенд својот прв европски концерт го одржа во германскиот град Хамбург и направи фантастична свирка за која долго ќе се раскажува....
Toni Braxton го најавува новиот албум Sex & cigarettes

Toni Braxton го најавува новиот албум Sex & cigarettes

Поминаа дури 7 години од издавањето на последниот соло албум , но сега R&B ѕвездата е подготвена да се врати на музичката сцена со нејзиниот осми албум Sex & cigarettes кој треба да се појави на пазарот во почетокот на 2018-та годнина. „Возбудена сум што го...
Adele можеби ќе добие улога во филм

Adele можеби ќе добие улога во филм

Најпознатата музичка ѕвезда во светот, Adele можно е да го замени микрофонот со сценарио за филм. Откако малку навлезе во филмскиот свет преку нумерата за James Bond, сега и директно би ја виделе Adele на филмското платно. Според информациите до кои дојде британскиот...
Страница 1 од 27123...