Има планети на кои има повеќе вода отколку на Земјата?

Има планети на кои има повеќе вода отколку на Земјата?

Научниците кои го истражуваат системот Трапист-1 објавија дека лоцирале неколку планети кои се претпоставува дека се исклучително богати со вода. Истражувањата направени со најголемиот телескоп во опсерваторијата во Чиле и вселенскиот телескоп Хабл на НАСА покажале...
Dubai International е најпрометниот аеродром во светот

Dubai International е најпрометниот аеродром во светот

Меѓународниот аеродром во Дубаи, што е раскрсница за воздушните правци меѓу Европа и Азија, ја заврши 2017-тата на позиција на светски лидер по обем на меѓународните патници. Минатата година 88,2 милиони патници поминале низ терминалите на аеродромот „Dubai...
Врската меѓу пластичните шишиња и појавата на рак

Врската меѓу пластичните шишиња и појавата на рак

Група истражувачи од Универзитетот во Ексетер спровеле студија со која ги потврдија сомневањата за исклучително големата закана која луѓето ја имаат при конзумирање на храна од пластични садови или шишиња. Според научниците, тие во својата студија вклучиле анализи на...
Затвори од пеколот: По четворица во еден кревет

Затвори од пеколот: По четворица во еден кревет

2.2 милиoни лyѓe вo CAД ce водат како зaтвopeници, што според статистиката, вели дека на секои 100.000 жители во една од најголемите светски земји има по 481 затвореник. Последните статистички анализи направени за состојбата во затворите во светот, покажа дека дури 18...
Науката вели: Смартфоните не предизвикуваат рак

Науката вели: Смартфоните не предизвикуваат рак

Научниците од САД спроведоа голем и долгорочен експеримент со цел да дознаат дали зрачењето на мобилните телефони навистина може да доведе до развој на рак. Експериментите врз стаорци и глувци покажаа дека зрачењето на мобилните телефони е многу малку веројатно дека...
Повторно скенирање на гробот на Тутанкамон, се бара Нефертити

Повторно скенирање на гробот на Тутанкамон, се бара Нефертити

Тим од италијански научници од Политехничкиот универзитет во Торино започна со трето скенирање на гробот на Тутанкамон во Луксор, за да се потврди или побие теоријата во врска со можноста за пронаоѓање на гробот на кралицата Нефертити. Хипотезата за изнаоѓање на...
Снежни топки во автомат

Снежни топки во автомат

Оваа зима сме во недостаток на снег во Скопје, што е тажно за децата кои не беа во можност да имаат една зимска активност, како гаѓање со снежни топки. Сепак во некои држави постојат изуми кои ќе го надминат овој проблем. Во Минесота се појави автомат од кој можете да...
На која возраст имаме најдобар секс?

На која возраст имаме најдобар секс?

Американските научници дојдоа до заклучок на која возраст луѓето чувствуваат најголемо задоволство од сексуалните односи. Откако интервјуира 5000 невенчани парови, психијатарот-сексолог Медлин Кастеланос дојде до заклучок дека 66-годишните жени и 64-годишните мажи...
Страница 3 од 72« Прва...234...