Прељубата може да се предвиди!?

Прељубата може да се предвиди!?

Во пресрет на Денот на вљубените, научниците од Универзитетот во Флорида открија неколку фактори кои влијаат на појава на прељуба. Резултатите од студијата беа објавени токму пред празникот, па предизвикаа голем интерес во САД. За 3,5 години, колку што траела...
Нано-роботи го уништуваат ракот

Нано-роботи го уништуваат ракот

Група американски и кинески биохемичари се пофалија дека успешно креирале нано-роботи од ДНК нишки кои можат да ги идентификуваат клетките на ракот и да ги лишат од храна, создавајќи згрутчување на крвта во соседните крвните садови. Биотехнолозите дошле до формула за...
Парацетамолот ги убива половите хормони!

Парацетамолот ги убива половите хормони!

Група американски научници од Human Longevity Inc. во Сан Диего констатираше сериозна здравствена опасност од континуирано користење на парацетамол. Тие дошле до заклучок дека употребата на лековите на оваа основа може да доведе до нарушување на репродуктивната...
Дали снегот може да се јаде?

Дали снегот може да се јаде?

Свежо паднатиот снег, кој не лежи на тлото подолго од два дена, слободно може да се јаде!? Оваа констатација доаѓа по научната студија спроведена од Националниот Универзитет на Романија во Букурешт. Истражувачите земале примероци од снег во паркот и во близина на...
Нов изум: „Супер-дрво“ силно како челик

Нов изум: „Супер-дрво“ силно како челик

Научниците од Универзитетот во Мериленд, САД, се пофалија дека успеале да создадат “супер-дрво”, кое е поцврсто и од многу титаниум легури. Истражувачкиот тим користел две нивоа во процедурата за да се зголеми драстично издржливоста на дрвото, а на тој...
Загадениот воздух е причина за зголемена стапка на криминал!

Загадениот воздух е причина за зголемена стапка на криминал!

Група научници од САД и Индија открија дека загадувањето на воздухот има сериозни последици за и на луѓето, но и на комплетната заедница која живее во вакви услови. Според истражувањето, подолгата изложеност на загаден воздух е причина за зголемување на стапката на...
Која е формулата за создавање добар рингтон?

Која е формулата за создавање добар рингтон?

Толку сме навикнати на нив, што ако на некој друг телефон слушнеме иста мелодија како онаа нашата, лесно посегаме во џебот. Рингтоновите на мобилните телефони можеби изгледаат глупаво и едноставно, но за да се направат и да бидат препознатливи потребен е еден...
Кинезите со „паметни очила“ ловат криминaлци

Кинезите со „паметни очила“ ловат криминaлци

Кинеската полиција почна да користи очила за сонце со вградена технологија за препознавање лице за да ги зголеми шансите за идентификување и фаќање на криминалци. Благодарение на иновациите, стапката на уапсени криминалци е зголемена во просек за седум и личности...
Страница 2 од 72123...