Спиење со отворени прозорци е поздраво и подобро

Спиење со отворени прозорци е поздраво и подобро

Списанието Indoor Air изработи специјална студија за придобивките од спиење со отворен прозорец. Група научници од Холандија почнале со експеримент во кој се обиделе да ја воочат разликата од спиење во соба со затворени прозорци и врата и соба во која редовно има...
Швеѓани ќе се греат на стара облека од „Н&М“!?

Швеѓани ќе се греат на стара облека од „Н&М“!?

Moжeтe ли дa зaмиcлитe дeĸa вaшaтa cтapa облека купена од брендот„Н&М“ во иднина ќе пpoизвeдyвa eлeĸтpичнa eнepгиja? Bepojaтнo нe, нo швeдcĸa ĸoмпaниja која и пoмaгa нa лoĸaлнaтa индycтpиja дa гo нaпyшти jaглeнoт во системите за обезбедување електрична енергија,...
Најдоброто сирење во светот за 2017 година

Најдоброто сирење во светот за 2017 година

Можеби не сте знаеле, но во светот има натпреварување и за најдобро сирење. Изборот се случува секоја година, а оваа честа да биде домаќин на World Cheese Awards 2017 ја имаше Лондон. Судии од повеќе светски земји составени од 230 производители, купувачи, продавачи и...
Топењето на Гренланд закана за Лондон, Атина, Дубровник…

Топењето на Гренланд закана за Лондон, Атина, Дубровник…

Топењето на ледените капаци на Земјата може да има далекусежни последици за многу крајбрежни градови. NASA направи нов модел кој предвидува кои градови ќе бидат најмногу погодени Моделот ги зема предвид локациите на кои мразот најбрзо се топи, како и дополнителни...
10 причини зошто црвено вино во зима

10 причини зошто црвено вино во зима

Како што паѓаат температурите надвор, а ги очекуваме и првите снежни врнежи, црвеното вино полека се сместува на нашето мени. Умерената потрошувачка на овој пијалок е поврзана со голем број здравствени придобивки, па затоа ние одбравме најмалку десетина причини поради...
Над Хирошима прв вештачки метеорски дожд

Над Хирошима прв вештачки метеорски дожд

Во 2019 година, во областа на јапонскиот град Хирошима, ќе биде видлив првиот вештачки метеорски дожд. Според информациите од јапонска страна,  вакви планови се изведуваат од страна на јапонскиот технолошки стартап „Ale“, кој планира да го спроведе првиот експеримент...
Автобусите во Лондон ќе возат на кафе!?

Автобусите во Лондон ќе возат на кафе!?

Дека кафето знае вистински да нé придвижи уште од рано изутрина, на секого му е јасно. Но дека кофеинот е средство за придвижување и на автобуси – не сме чуле, барем не досега. Следната недела, дел од лондонските автобуси ќе бидат „напојувани“ со кашеста смеса...
Миленичињата се причина за подобро здравје

Миленичињата се причина за подобро здравје

Самото присуство на куче миленик во домот може сериозно да го намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Овој заклучок го направија шведските научници, кои спроведоа истражување за влијанието на домашните миленици врз здравјето на нивните сопственици....
Страница 1 од 99123...