Конечно Federer и Nadal од иста страна на мрежата

Конечно Federer и Nadal од иста страна на мрежата

Како што ве информиравме во август, овој викенд се одржа првото издание на Laver Cup, тениски турнир помеѓу тим на Европа и тим на Светот. Тимот на Европа беше поквалитетен и се очекуваше сигурна победа, но тимот на светот играше се подобро и на крај беа на еден поен...

HP дели откази

Некогаш светскиот технолошки гигант Hewlett Packard (HP) има сериозни проблеми во компанијата, па во обид да се задржи на пазарот најави намалување на околу 5000 работни места во САД, но и во останатите централи низ светот.

„Потекло“ на Ден Браун доаѓа во продавниците

Најновиот роман на Ден Браун, насловен како „Потекло“ од 3 октомври треба да се појави во специјализираните продавници низ Европа. Во сижето на новата книга е еден информатички експерт и тројца верски лидери заедно со едно мистериозно откритие…

Денес се одржува Берлинскиот маратон

Денес се одржува Берлинскиот маратон

Денес се одржува BMW Berlin Marathon, кој важи за најбрзиот маратон, а денес се одржува 44-то издание. Во продолжение ќе ви го прикажеме овој маратон, низ некои бројки кои се важни за оваа трка. 7 - Откако во 1974-та година за првпат се одржа маратонот во овој град,...

Getorade ги убедува децата да не пијат вода

Getorade ги убедува децата да не пијат вода

Во 2012-та година Getorade ја обави играта Bolt! која е наменета за iPhone а го користи најбрзиот човек (Usain Bolt) за да ги инспирира децата да го дадат најдоброто од себе, да бидат фокусирани и секогаш да избегнуваат да пијат вода. Посебно последниот дел на...

Најстрашниот затвор во Англија се отвора за туристи

Еден од најстрашните затвори во Европа, англискиот „Somerset’s Shepton Mallet Prison“ ги отвора вратите за туристите. Тесните соби и ѕидовите полни со тајни ќе бидат отворени за посетителите, кои сигурно ќе сакаат да ги слушнат и легендите за духовите за кои се верува...
повеќе

Стариот затвор во Амстердам ќе стане „зелен комплекс“

Bijlmerbajes, поранешен затвор во Амстердам, наскоро ќе се претвори зелен центар. Холандската влада ќе искористи мастер план за развој и унапредување на парцелата од 7,5 хектари, во кој влегувва и дел од зградата со површина од 135.000 м2. Дизајниран во соработка со...
повеќе

Албино орангутанот ќе добие вештачки остров

На крајот на април оваа година беше откриен редок примерок на албино орангутан, кому му е неопходна заштита од ловокрадците во Индонезија, кои според организацијата Borneo Orangutan Survival (BOS) во неколку наврати се обиделе да го уловат. Во обид да му обезбедат...
повеќе
БРОЈКА НА ДЕНОТ
37
  • 37-годишната Tiffany Beers е авторка на еден од најреволуционерните новитети на Nike – патиките кои сами се врзуваат.

Само за изработка на тоалет хартија дневно во просек се сечај 27.000 стебла на дрвја во целиот свет.

Селото во кое живеат само жени

Селото во кое живеат само жени

Постои едно село на Хималаите каде што живеат само жени. Мажи нема. Станува збор за народот наречен Мосо, етничко малцинство кое живее во Јунан, југозападниот дел на Кина кој граничи со Тибет и се наоѓа во подножјето на Големата планина. Во ова село, жените никогаш не...

Камерон почнува да ги снима продолженијата на „Аватар“

Камерон почнува да ги снима продолженијата на „Аватар“

James Cameron, конечно, е подготвен да почне со снимање на продолжението на култниот SF, „Аvatar“. Вториот дел на филмот ќе оди под продуцентската капа на Jon Landau, кој уште на почетокот на оваа година изјави дека планираат старт на снимањето на филмот уште ова...

Документарнот филм George Michael: Freedom на 21-ви октомври

Музичкиот документарец George Michael: Freedom премиерно ќе биде прикажан на 21-ви октомври на телевизискиот канал Showtime. Филмот, кој во најголем дел е снимен пред смртта на George Michael на 25-ти декември 2016-та година. Филмот содржи интервјуа со Stevie Wonder,...
повеќе

Музичкиот бизнис во СAД повторно цвета

По речиси дводецениски пад, конечно, изведувачите и продуцентите со гордо кренати глави ги следат статистичките податоци од платените стриминг услуги како Spotify и Apple Music, кои се сметаат и за главни двигатели во музичкиот бизнис. Американските музички трошоци се...
повеќе

The Prodigy најавија нов албум следната година

Некогаш супер-популарните The Prodigy се враќаат на музичката сцена со нов албум. Како што објавија од групата, тие вчера потпишале договор со компанијата BMG и до средината на следната година ќе го објават новиот материјал. Лиам Хаулет, Кит Флинт и Максим изјавија...
повеќе
ТВ-ПРЕМИЕРИ

25 СЕПТЕМВРИ

The Good Doctor (ABC, new drama series)

The Big Bang Theory (CBS, Season 11)

Young Sheldon (CBS, new comedy series)

Me, Myself & I (CBS, new comedy series)

Scorpion (CBS, Season 4)

The Brave (NBC, new drama series)

BRAND NEW VIDEO

TODAY RETRO

Хитот „I Don’t Feel Like Dancin“ на Scissor Sisters  на 25 септември 2006 година и официјално ја освои британската сингл листа.

PLAY

„Џебно порно“ во Викторијанско време

Дека порнографијата и еротиката не се нешто што се појави во последните неколку децении, говори и фактот за постоењето на првите т.н. „еротски часовници“, кои се појавија за време на Викторијанската ера во Британија. Се чини, не помина многу време од моментот кога...
повеќе

Смртта на Џонабет остана најголема мистерија на 90-тите

Смртта на малата „кралица на убавината“ Џонбет Ремзи во 1996 година, до денеска остана голема мистерија за сите. Од полицијата, семејството, до јавноста. Сомнителни имаше многу, но никој не е обвинет. Малата Џонбет која беше пронајдена во подрумот на семејната куќа од...
повеќе

Најубиствените поплави во историјата

Деновиве светот е во шок од разурнувачката моќ на ураганот Ирма и штетите и жртвите кои ги зеде во еден дел од светот. Поплавите кои се случија во неколку други делови на планетава (па и кај нас минатата година) се само дополнително предупредување дека природата знае...
повеќе