Жените имаат повеќе шанси да преживеат и апокалипса

Жените имаат повеќе шанси да преживеат и апокалипса

Можеби мажите природно се посилниот пол, имаат поголема мускулна маса отколку жените, но припадничките на понежниот пол се оние кои живеат подолго, па дури и во време на криза. Научниците од еден од Универзитетите во Данска ги анализирале податоците за нивото на...

OLYMPIC GAMES / PYEONGCHANG 2018

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Кинеска мафија „хара“ по Медитеранот
33 лица се притворени во Италија под сомневање за вмешаност во кинеската мафијашка групација. Притворените се обвинети за врски со криминална организација, која „оперирала“ во Прито, Тоскана, Рим, како и во Фиренца, Милано, Падова и Пиза. Кинеските „мафиози“ се занимавале со проституција и трговијата со дрога, а имале влијание и во Шпанија и во Франција.
Кралот Артур потекнувал од Украина
Легендарниот британски крал, Артур, кој според легендата живеел во V-VI век од нашата ера, потекнува од територијата на модерната Украина. Новите научни откритија на неколку руски и украински историчари велат дека кралот Артур бил  по род Сарматиан, номадско племе кое живеело на територијата на денешна Украина од III век пред нашата ера.
Производите кои спречуваат појава на рак

Производите кои спречуваат појава на рак

Група лекари и нутриционисти од повеќе делови на Европа излегоа со свое истражување во кое посочија редица производи чија редовна употреба значително го намалува ризикот од заболување од канцер. Според нив, кромидот, доматите, бобинките, печурките и магданосот во...

Кинезите го симнаа од репертоар „Star Wars: The Last Jedi“

Кинезите го симнаа од репертоар „Star Wars: The Last Jedi“

Филмот „Star Wars: The Last Jedi“ е целосно отстранет од кинеските кино-сали. Веста ја потврдија официјалните дистрибутери на филмови во оваа азиска земја. Како причина за отстранувањето на 8. продолжение на SF-сагата е слаб интерес кај гледачите. „Неговите...

Леден хотел со мотиви од „Game of Thrones“

Големите фанови на тв-серијата „Game of Thrones“, кои одамна сонуваат да ги доживеат Седумте кралства можат да добијат неверојатно искуство благодарение на новиот хотел кој се отвори во Лапонија, Финска. HBO Nordic во соработка со лапландските хотели „SnowVillage“ го...

Ледената пештера во која се чувствувате како џуџе

На австриските Апли постои пештера која е вистинска магија и фасцинација за човечкото око. Ако некогаш сте слушнале за Ајсријзенвелт, тогаш тоа е тоа! Ледената пештера е името кое потполно и одговара. Оние кои ја посетиле не останале рамнодушни на оваа студена убавина...

Најмалата мачка во светот е голема колку една дланка

Новинарите на британскиот телевизиски канал BBC имаа среќа и успеаја, по безброј неуспешни обиди, да ја уловат со камера најмалата мачка-предатор која живее во природни живеалишта. Станува збор за животно од семејството мачки кое е вистинска минијатура, затоа што е...
Најголемиот број зборови во англискиот јазик започнуваат на буквата „S“.

Huawei има технологија за ултра-брзо полнење на батеријата

Huawei има технологија за ултра-брзо полнење на батеријата

Watt Lab, истражувачка агенција на Huawei, разви технологија за брзо полнење на новата генерација смартфони од овој производител. Според претставниците на компанијата, батеријата со капацитет од 3000 mAh може да се наполни до 48% за само пет минути. До денес, ниту...

Рускиот капитал во европскиот фудбал

Рускиот капитал во европскиот фудбал

Под раководство на Сергеј Самсоненко, македонскиот клупски фудбал преку најтрофејниот македонски фудбалски колектив, Вардар, минатава година го оствари најголемиот клупски успех. Само неколку години откако Вардар доби „руски шмек“ следуваше и пласманот во Лигата на...

Dancing е новата песна на Kylie Minogue

Забележете го петок, 19-ти јануари како ден за новиот сингл на австралиската ѕвезда Kylie Minogue. "Dancing" ќе биде првиот сингл од новиот нејзин албум кој ќе го носи името "Golden". 49-годишната ѕвезда ја објави информацијата на Twitter. #Lovers, the countdown...

Замина пејачката на The Cranberries

На 46-годишна возраст, вчера почина пејачката на бендот The Cranberries, Dolores O'Riordan. Ирската музичарка го предводеше бендот кон интернационален успех во текот на '90-те години, а најголеми хитови беа песните "Linger" и "Zombie". Нејзиниот публицист изјави дека...

Најпопуларната група од С. Кореја ќе пее во Пјонгчанг?

Во обид да се смират тензиите меѓу Северна и Јужна Кореја пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, има најава дека еден од најпопуларните музички бендови од Северна кореја, Moranbong Band, би можел да учествува на церемонијата на отворањето на Игрите....
ТВ-ПРЕМИЕРИ

19 ЈАНУАРИ

High Maintenance (HBO, Season 2) 

21 ЈАНУАРИ

The Resident (Fox, new drama series)

Counterpart (Starz, new drama series) 

22 ЈАНУАРИ

Mosaic (HBO, new drama limited series)

The Alienist (TNT, new drama series)

BRAND NEW VIDEO

TODAY'S RETRO

На 19 јануари 1980 година, легендарните Pink Floyd со албумот „The Wall“ ја започнаа 15-неделната доминација на американската албумска листа. Еден од најуспешните албуми на сите времиња беше продаден во над 23 милиони копии само во САД.

Пердувите биле најголемо богатство на Ацтеките

Кога шпанските освојувачи пристигнале во Латинска Америка доживеале вистински културен шок. Она што ги навистина ги збунило уште во првиот допир со тамошната животна реалност е богатството на локалното домородно население. Тоа најмалку од се биле парите, напротив -...

Франкенштајн наполни 200 години

Приказната за чудовиштето креирано од професорот Виктор во светот на литературата влезе во 1818 година и до ден денеска, не ја загуби својата популарност кај читателите, но и креаторите на филмски хитови. За да го создаде, професорот Виктор доби помош од писателката...

Историја на заборавените новогодишни честитки

Испраќањето новогодишни честитки во земјите на поранешна Југославија беше една навистина убава традиција. Во годините по Втората светска војна, во деновите за Нова година, поштенските санданчиња во влезовите на зградите и пред куќите беа полни со шарени картички на...